19 Ocak 2018

Zer, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni (WEPs) imzaladı

Zer ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusundaki çalışmalarını ‘Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensiplerini’ (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imzalayarak güçlendirmeye devam ediyor.

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri WEPs (Women’s Empowerment Principles); kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen, özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biridir. Zer ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konusundaki çalışmalarını ‘Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensiplerini’ (Women’s Empowerment Principles – WEPs) imzalayarak güçlendirmeye devam ediyor.

2010 yılında Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) ve BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) girişimi tarafından geliştirilen ve yaygınlaştırılan Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunmaktadır.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs), iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istemektedir. CEO Destek Beyanını imzalayan liderler, Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni, şirketin her birimine dahil etme ve uygulama konusundaki niyetlerini ortaya koymaktadırlar. Bu prensipler şirketlere; işyerinde, piyasada ve toplumda kadınların güçlenmesi konusunda rehberlik sağlayacak basit kural ve öneriler sunmaktadır.

Zer ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ çalışmalarına verdiği önemi ve hassasiyeti ‘Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne verdiği destekle sürdürmeye devam edecektir.

Sıradaki Haber