Mehmet Apak: “Süreçlerin uçtan uça dijitalleştiği, şeffaf, izlenebilir yeni bir deneyim oluşturmak yeni normalin olmazsa olmazı.”

ZER'DEN HABERLER

Mehmet Apak: “Süreçlerin uçtan uça dijitalleştiği, şeffaf, izlenebilir yeni bir deneyim oluşturmak yeni normalin olmazsa olmazı.”

12 Kasım 2020

Genel Müdürümüz Mehmet Apak, Kobi Efor dergisinin Kasım sayısına verdiği röportajında satın alma sektörünün geldiği noktayı değerlendirerek pandeminin sektör üzerindeki etkilerini aktarırken pandeminin şirketlere satın alma yönetimlerine azami dikkat etmelerini hatırlatan bir ön uyarı olduğunu vurguladı.

Pandemiden önce de birçok şirketin ajandasında var olan dijital dönüşüm faaliyetlerinin tüm şirketler için artık olmazsa olmaz haline geldiğini ve çalışmaların hız kazandığını belirterek “Minimum maliyetle maksimum fayda yaratma satın almanın en kritik hedefi olmaya devam ediyor. Ancak günümüz dünyasında bunu sağlamanın yolu, sadece satın alma profesyonelleri için değil, tüm şirket çalışanları için kullanıcı dostu sistemler yaratmaktan geçiyor. Süreçlerin uçtan uça dijitalleştiği, şeffaf, izlenebilir yeni bir deneyim oluşturmak artık deyim yerindeyse yeni normalin olmazsa olmazı.” dedi.

Arz-talep dengesindeki olağandışı değişimler nedeniyle küresel tedarik zincirindeki kopmalar ile satın alma süreçlerindeki aksaklıklara da röportajında değinerek, “Satın almadaki eski düşünme tarzı ve süreçlerle eski parlak günlere dönmenin mümkün olmadığı tartışmasız bir gerçek. En iyi ürün, en uygun fiyat, en makul tedarik süresi artık yeterli değil. Daha esnek stratejiler, yedekleme planları ve bu planları yapabilmek için uzmanlığa, doğru veri kaynağına ve raporlama fonksiyonlarına ihtiyaç var.” diye kaydetti.

Apak, ayrıca Zer'in sunduğu hizmetlerde bütüncül bir bakış açısıyla her adıma teknolojinin dahil olduğunu belirtti ve satın almada öne çıkacak teknolojileri paylaştı ve süreçlerini teknolojiyle birleştirmeye hazırlanan şirketlerin geçiş ve adaptasyon sırasında karşılaşacağı engelleri de paylaşarak bu engellere karşı önerilerini sundu.

Mehmet Apak, önümüzdeki dönemde dijital satın alma süreçlerinin çok merkezli şirketlerden KOBİ’lere doğru yayılacağını belirterek, süreci analiz ederken sadece direkt ve hacimli alımlara değil, küçük ama sıklıkla yapılan satın almalara da dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Röportajın tamamına erişmek için tıklayın.