kariyer

KoçZer’de Kariyer Fırsatları

KoçZer’in başarısının ardında uzman insan kaynağı yer alıyor. En iyi uzmanlığı sunmak için gerekli bilgi ve yetkinliklere sahip, bağlılığı yüksek çalışanlardan oluşan bir şirket olmayı hedefliyoruz. İnsan kaynakları vizyonumuz doğrultusunda, çalışan bağlılığı ve memnuniyetini artırmak, diğer yandan çok yönlü yetenekleri KoçZer’e ve Koç Topluluğu’na kazandırmak, onlara benzersiz kariyer fırsatları sunmak ve kariyerleri boyunca gelişimlerine destek vermek için çalışıyoruz.

Uluslararası Ödüllerle Taçlanan İnsan Kaynakları Yönetimi Anlayışımız

İnsan kaynakları uygulamalarımız ile dünyanın en iyi işverenlerini ve en iyi insan kaynakları uygulamalarını değerlendiren The Stevie Awards for Great Employers (Stevie En İyi İşveren Ödülleri) ve dünyanın en prestijli danışmanlık şirketlerinden biri olan Brandon Hall Group tarafından düzenlenen, insan kaynakları alanında üstün ve ölçülebilir sonuçlar elde eden programları ve bu programları başarıyla uygulayan kuruluşları ödüllendiren “Excellence Awards”da ödüllere layık görüldük.

İşimizin kaynağı uzmanlık. Uzmanlığımızın devamlılığı için en iyi adayı bulmak, yetiştirmek ve elde tutmak için çalışıyor, tüm süreçlerimizi bu vizyonla inşa ediyoruz.

gold
silver
brandon hall gold 2021
brandon hall gold 2021
brandon hall bronz 2021
kariyer

İşe Alım

KoçZer olarak işe alım süreçlerimizi “insan”ın başlı başına bir değer ve bir şirketin en kıymetli parçası olduğunun bilinciyle yürütüyoruz. KoçZer’e iş başvurusu yapan her adayı bu ailenin bir parçası olarak kabul ediyor, hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit ve adil değerlendirme süreçlerine tabi tutuyoruz. Yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmeler, İngilizce testi, online kişilik envanteri ve pozisyonlara bağlı olacak şekilde düzenlenen vaka çalışmalarını içeren işe alım sürecimizle adaylarımıza olumlu bir deneyim yaşatmayı hedefliyoruz. İşe alım süreçleri tamamladıktan sonra başlayan dijital oryantasyon programımız ile şirketimize yeni katılan arkadaşlarımızın daha konforlu bir geçiş süreci yaşamalarını sağlıyoruz. Etkin insan kaynakları uygulamalarımızla çalışanlarımızın kariyer gelişimlerine yön veriyor, geleceklerini en iyi şekilde inşa edebilecekleri bir kariyer planlama fırsatı sunuyoruz.

İŞ FIRSATLARINI KEŞFEDİN
kariyer

Türkiye’nin En İyi İş Yerleri Arasındayız!

KoçZer olarak her geçen gün üst seviyelere taşıdığımız çalışan deneyimi, iç iletişim çalışmaları ve sunduğumuz iyi insan kaynakları uygulamaları ile son yıllarda çalışan bağlılığı ölçümlerimizde yükselen bir ivme yakaladık. Bu ivmelenme, pandeminin olağan dışı şartlarına rağmen olumlu yönde devam etti ve uluslararası değerlendirme kuruluşu olan Great Place to Work tarafından En İyi İşyeri Sertifikası’na layık görüldük.

Şirket olarak ben değil biz diyen ekosistem anlayışının önemini sıklıkla vurguladığımız gibi aynı anlayışın şirket içinde de geçerli olması için çalışmaya devam edeceğiz. Biz bilincinin hâkim olduğu takımlar kurarak dünya ve çevre farkındalığı yüksek, her alanda daha iyiyi yaratmaya istekli çalışma ekosistemimizi her gün daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyoruz.

kariyer

Staj Programı

Online staj programımız ZerUp ile üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrencilere gerçek bir iş deneyimi sunuyoruz.

Stajyerlerimizle ilişkimizi dönemsel olmaktan çıkarıp sürekli bir diyaloğa dönüştürerek stajla başlayan ilişkinin bir iş ilişkisine dönmesini hedefliyoruz.

Yurt içinden stajyerlerimizin yanı sıra yurt dışından öğrencilerle de staj programı yürüterek farklı kültürlerin ve deneyimlerin işimize dahil olmasını arzu ediyoruz.

kariyer

Kariyer Yönetimi

İnsan kaynağını işimizin gelişimi için itici bir güç olarak kabul ediyor, alanında uzman, tecrübeli ve yaratıcılık ile gelişen liderler yetiştiriyoruz. Kariyer yönetimi faaliyetleri kapsamında çalışanlarımızın kariyer planlarının gerçekleştirilmesi ve terfi süreçlerinin adil şekilde yönetilmesi için çalışıyoruz. Yetenek yönetimi sistemimiz ile yönetici ve bağımsız danışman değerlendirmesi sonucunda yetenek havuzuna giren çalışanlarımızı şirketimize özel eğitim programına dahil ediyor, iç koçluk ile kariyer gelişimini destekliyoruz.

Yetenek havuzuna aday olarak hazırlanacak tüm çalışma arkadaşlarımıza kurumumuza özel yetkinlik bazlı sınıf eğitimleri veriyor ve bireysel ihtiyaçlara bağlı çeşitli eğitim olanakları sağlıyoruz. Çalışanlarımıza kendilerini kariyer planları paralelinde yetiştirme fırsatı veriyoruz.

İnsan kaynakları yönetiminde özellikle odaklandığımız noktalardan biri rotasyon. Çalışma arkadaşlarımızın yetenekleri ve bilgi birikimlerine uygun, kendilerini en iyi şekilde geliştirebilecekleri pozisyonda çalışmalarına öne veriyor, şirket içinde ya da Topluluk şirketleri arasında rotasyonuna imkân sağlıyoruz. İş ilanlarımızı öncelikle şirketimizin içinde açarak iç başvuruları değerlendiriyoruz. Topluluk şirketlerimizde 2 yılın üzerinde deneyim gerektiren açık pozisyonlar için Koçlulara öncelikli başvuru fırsatı sunuyoruz. Açık pozisyonları çalışma arkadaşlarımıza duyurduğumuz Koç Kariyerim portalıyla tüm Koçluların kariyer ve gelişimlerine yön vermelerine imkân tanıyoruz.

kariyer

KoçZer, Kadın Çalışanlar için Harika İş Yeri!

KoçZer olarak, GPTW tarafından ilk kez yayınlanan ve bundan böyle her yıl açıklanacak olan Best Workplaces for Women Turkey 2021 listesinde yerimizi aldık.

Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’nin imzacılarından biri olarak çalışma ortamlarımızda çeşitlilik ve kapsayıcılığa önem veriyor, kapsayıcılığın şirketimizin gelişiminde de önemli rol oynadığına inanıyoruz. Bu farkındalıkla, kadın istihdamının artırılmasına yönelik çalışmalar ve uygulamalar geliştiriyor, toplumsal cinsiyet eşitliliği sürecini desteklemeye devam ediyoruz.

kariyer

Eğitim – Gelişim

Çalışma arkadaşlarımızın kariyer gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla eğitim ve gelişim programlarını ilk sırada tutuyoruz. Dünyadan prestijli eğitim programlarına katılma imkânını çalışanlarımıza sağlayarak sürekli değişimin esas olduğu bir dünyada, üst düzey eğitimlerle potansiyellerinin üzerinde gelişmelerini hedefliyoruz.

Kişiselleştirilmiş süreçlere önem veriyor, çevik dönüşüm başta olmak üzere kişisel ve profesyonel gelişim için ihtiyaç duyulan her alanda eğitimleri yıllık planlamalarla, her çalışanımız için özel olarak belirliyoruz.

Yetkin insan kaynağımızı geliştirerek geleceğe hazırlanıyor, çalışanlarımıza yarının iş ortamlarında başarılı olmalarını sağlayacak yetenek ve becerileri kazandırıyoruz.

kariyer

Ücret Yönetimi ve Yan Haklar

KoçZer’de çalışanlara ücret ödemeleri yıllık toplam 16 brüt maaş olarak yapılıyor. 4 ikramiye her ay maaşa yansıtılarak veriliyor. Ayrıca, her yıl sonunda çalışanlara yıllık performansa bağlı olarak performans primi ödeniyor.

Çalışanlarımız aylık maaş ve ikramiyeye ek olarak sosyal yardım paketi veya ihtiyaca göre belirlenen esnek yan fayda Flextra’dan yararlanıyorlar.

KoçZer’de çalışanların elde ettiği diğer yan haklar:

  • Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı üyeliği ile çalışanlarımıza ve ailelerine, sağlık sigortasından finansal desteğe kadar pek çok alanda ek sosyal güvenceler ve destekler sunuyoruz.
  • Tüm çalışma arkadaşlarımıza unvan ve pozisyon fark etmeksizin şirket hattı ve telefonu sağlıyoruz.
  • Tüm çalışma arkadaşlarımıza, eş ve çocuklarını kapsama dâhil edebildikleri özel sağlık sigortası imkânı sunuyoruz.
  • Ferdî kaza sigortası ile çalışanlarımızın güvenliğini sağlıyoruz.
  • Tüm çalışma arkadaşlarımıza yemek kartı sağlıyoruz.
  • Personel servisi ya da özel aracınız ile ulaşımınızı sağlayabileceğiniz seçenekli esnek ulaşım imkânı sunuyoruz.
  • Şirketimize özel izin uygulamaları ile doğum günü için 1 iş günü, sigara içmeyen çalışma arkadaşlarımız için 2 iş günü ek izin imkânı sunuyoruz.
  • 0-66 ay çocuğu olan ebeveyn çalışanlarımıza aylık kreş yardımı sağlıyoruz.
  • Çalışanlarımıza ve ailelerine Türkiye’nin en büyük ve en kapsamlı kurumsal sadakat platformu olan KoçAilem ile alışverişten eğlenceye, seyahatten sağlığa sosyal yaşamlarındaki pek çok alanda kendilerini özel hissedecekleri ayrıcalıkları sunuyoruz.
kariyer

Performans Yönetimi

2021 yılında tüm Koç Topluluğu Şirketleri’nde devreye alınan yeni performans yönetimi sistemi yaklaşımımız ile sadece performansı ölçmeyi değil, diyaloğu ve gelişimi sürekli kılmayı, çalışan bağlılığını artırmayı ve geri bildirim kültürünü geliştirmeyi hedefliyoruz.

OKR (Objectives and Key Results) metodolojisini temel alan bu sistemle; somut, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedefleri odağımıza alıyor, maksimum hedef sayısını 5’le sınırlıyoruz. Esnek yapı sayesinde yıl içinde söz konusu olabilecek koşul değişikliklerine uyum sağlanarak hedefler revize edilebiliyor. Sürekli gelişimi destekleyen bireysel ve kişisel gelişim hedefleri belirlenebildiği gibi, yıllık hedeflerden biri takım hedefi olarak da belirlenebiliyor. Bu sayede takım çalışması ve ekip ruhunu geliştirirken kolektif ve çevik bir çalışma ortamı oluşturuyoruz. Hedef yayılımı genel müdür seviyesinden başlıyor ve aksi yönde; yani departmanlardan yönetim seviyesine doğru devam ediyor. Şeffaflık ve izlenebilirliği odağına alan performans yönetimi sistemi ile hedefler herkese açık hale geliyor, sonuca giden süreçte ilerleme seviyesi herkes tarafından gerçek zamanlı olarak takip edilebiliyor.

Performans sistemimizin ana odak noktalarından biri de “diyalog”. “Anlık Geri Bildirim” mekanizması sayesinde oluşturulan sürekli diyalog kültürü sayesinde pozisyonu veya kıdemi fark etmeksizin her çalışan birbiriyle fikir alışverişinde bulunabiliyor. “Check-in Görüşmeleri” adı altında gerçekleştirilen değerlendirme seansları ile kariyer planlama, kişisel gelişim ve hedefler gibi konuları ele alıyoruz. Sonuca giden süreç de en az sonucun kendisi kadar önemli olduğundan, hedeflenen iş sonuçlarına yönelik ilerleyişi de sonuçtan bağımsız olarak değerlendiriyoruz. Hedeflenen sonuca ulaşılamamış olsa da süreç boyunca gösterilen azim, çaba ve performansı da ayrıca değerlendirmeye dahil ediyoruz. Performans değerlendirme süreçlerinde şeffaflık, izlenebilirlik ve çeviklikten ödün vermemek için performans sistemimizde teknolojiyi en etkin şekilde kullanıyor, kullanıcı dostu, esnek ve iş birliğini destekleyen bir dijital platform sayesinde çalışma arkadaşlarımızın verimliliğini artırıyor kariyer gelişimlerine değer katıyoruz.